V pátém ročníku své sochy představilo šest výtvarníků napříč generacemi a sochařskými styly. Stále ale platí, že sochy byly umisťovány do dialogu s architekturou, obyvateli a návštěvníky města. Před budovou radnice byla tomuto dialogu vystavena socha Malého Marťana od Jaroslava Rony. Marťan, který se ztratil a pláče bude umístěn přímo na chodníku bez jakéhokoliv soklu jako by zde zrovna usedl.

Další sochou na budějovickém náměstí byl Archimedon od Lukáše Raise, tato organická socha svými křivkami v kontrastu s industriálním materiálem trubek, vytváří zajímavé napětí.

Třetí sochou na hlavním náměstí byla pak socha V-myšlení iniciátora celé výstavy Michala Trpáka. Jedná se o více jak 4 m velkou hlavu, do které bylo možné vstoupit "vmyslet se" a ocitnout se tak v myšlení. Díky skleněným průzorům z nevratných lahví je navozena iluze malého katedrálního prostoru s vitrážemi. Další tři sochy byly umístěny poblíž sokolského ostrova.

Drapák Jaroslava Koléška je odvozen svým významem, ale i formou od stroje, je otázkou zda-li je to spíše stroj z počátku 20. století nebo stroj budoucnosti. To už bude ponecháno na představivosti lidí. Ve slepém rameni byla umístěná socha 5 m velké chobotnice Elišky od Viktora Palúše. Eliška byla pro své jméno, monumentální měřítko, ale i fakt umístění ve sladkých vodách jistě předmětem rozsáhlých diskuzí.

Na hotelu Budweis se potom objevila práce každoročně vystavujícího Jakuba Flejšara. Sedící figura poskládaná z dřívek. Struktura dřívek, které Flejšar už několik let formuje v lidské postavy, dostává v této soše sedícího muže monumentální rozměry. Umístění sochy do architektury hotelu může sochu i architekturu navzájem obohatit a navázat na starou tradici sochy na fasádách domů.

Výstavu uvede teoretička umění Karolína Peštová a hudbou doprovodí jíž tradičně Jakub Šafr a Swing
trio Avalon.

  pozvanka n

 

Ohlasy v médiích:

Ceskenoviny.cz * iDNES.cz * c-budejovice.cz * denik.cz * 4sculptors.eu * ...

PLG_CONTENT_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_CONTENT_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

Copyright DV stav s.r.o. © 2011-2018. All Rights Reserved.